Menu
przydas logo mini

Jak wybrać monopod do kamerki typu Go Pro?

2019-03-27

Każdy, kto wpadł na pomysł, żeby sprawić sobie kamerkę typu Go Pro z pewnością też  rozważał zakup wysięgnika/monopoda zwanego również selfie stickiem. Do pomysłu na stosowanie wysięgnika od samego początku przyzwyczaiła nas forma Go Pro, która już w przypadku pierwszej generacji kamerki GoPro reklamowała się przy pomocy filmików kręconych również z wysięgnika. Filmiki były nakręcone starannie i zapierały dech w piersiach (np. kręcona była szalona jazda na nartach po stromym zboczu, skoki na wysokość kilkunastu metrów, surfowanie po wysokich falach w oceanie itd.) tak żeby każdy z nas zapałał zasmakowania sportów ekstremalnych ale przede wszystkim podziwu naszych znajomych i szerszej publiczności z youtuba dla naszych wyczynów (poprawność polityczna sprawia że teraz przecząco kręcimy głowami ale prawda jest taka że jest to główny powód wrzucania jakichkolwiek  prywatnych materiałów do internetu). Moda na wysięgniki pojawiła się nie tylko w sporcie ale również w normalnym użytkowaniu telefonów komórkowych. Telefon mamy zawsze ze sobą, nie dziwi zatem fakt, że to właśnie z telefonów robimy sobie najwięcej zdjęć typu selfie, zdjęcia wykonane z ręki jednak nie są doskonałe, wysięgnik zapewnia dużo lepszy kąt, perspektywę i sprawia ze na zdjęciu nie ma ręki z której potem wszyscy się śmieją.

 

Warto więc przyjrzeć się więc bliżej wysięgnikom i skoro chcemy sobie taki sprawić warto się zastanowić jakie właściwości powinien mieć.

 

W swoim podstawowym założeniu monopod do selfie to teleskopowy kijek który w pierwszej kolejności ma ułatwić kręcenie nas samych tak, żeby nie wyglądało to przaśnie ( zdjęcie wykonane sobie samemu w lustrze czy widoczna ręka trzymająca aparat/kamerkę). Zdjęcia/filmy wykonane z wysięgnika wyglądają bardziej profesjonalnie i ze względu na większą odległość od nas obejmuję większy obszar otoczenia wokół nas. Z wysięgnika lubią również korzystać nurkowie i wędkarze, nurek dzięki wysięgnikowi jest w stanie kamerkę wsuwać w miejsca do których sam nie ma dostępu, wędkarze z kolei przy holu zaciętej  ryby lubią nakręcić „akcję” ukazując co się dzieje pod wodą podczas holu, tuż przed lądowaniem ryby w łodzi. Profesjonaliści także korzystają z wysięgników ułatwiając sobie pracę, np. instalatorzy i monterzy instalacji gazowych montują urządzenia do pomiaru przepływu powietrza na wysięgniku  i dzięki temu nie zawsze musza korzystać z drabiny.
Wybór konkretnego wysięgnika na nasze potrzeby jest przede wszystkim uzależniony od jego przeznaczenia, asortyment dostępnych na rynku wysięgników jest bardzo szeroki.

 

Wysięgnik sportowy do jazdy na nartach.
Wysięgnik będzie eksploatowany w niskich temperaturach i będzie miał kontakt ze śniegiem/wilgocią, niewątpliwie czeka go również kilka mocniejszych upadków, nasz wybór musi paść zatem na wysięgnik wzmocnony i przede wszystkim o powierzchni zabezpieczonej dodatkowo przed działaniem korozji.

 

Wysięgnik do sportów wodnych
Nurkowanie, surfowanie na falach, skoki do wody itd. oznaczają jedno – wysięgnik będzie miał często kontakt ze słoną wodą, tak samo jak w przypadku sportów na śniegu i tutaj wysięgnik może doznać uderzeń i powinien mieć wzmocnioną konstrukcję, najważniejsza jednak będzie tutaj ochrona przeciw korozji, im lepsza tym dłużej wysięgnik będzie nam służył, podobnie jak to jest praktykowane ze sprzętem nurkowym, wysięgnik należy po każdym użyciu przepłukać i przemyć słodką wodą i obowiązkowo wytrzeć do sucha. Wysięgnik do sportów wodnych musi być obowiązkowo wyposażony w smycz na nadgarstek a w przypadku kiedy pływamy w masce w miejscu gdzie woda jest bardzo głęboka warto doposażyć go w pływaki korkowa i zapewnić mu dodatnią pływalność tak ze jak nam niechcący się wyślizgnie z ręki (dlatego też powinien mieć solidną gumową rękojeść która łatwo nam się nie wyślizgnie) nie zatonie a będzie pływał przy powierzchni.

 

Wysięgnik do telefonów komórkowych
Telefon komórkowy to urządzenia z którego najczęściej robimy sobie selfie, w przeciwieństwie do go pro które ma wbudowaną funkcję robienia zdjęć do kilka sekund w przypadku telefonu na wysięgniku jesteśmy zmuszeni do korzystania z funkcji samowyzwalacza czasowego. Dużym ułatwieniem i w zasadzie niezbędnym wyposażeniem będzie wysięgnik z wbudowanym w rękojeści przyciskiem/wyzwalaczem połączonym z kablem na końcu wysięgnika, kabel jest zakończony końcówką Jack 3,5mm sterowalną – kompatybilną z większością telefonów na rynku, taki wysięgnik musi być wyposażony fabrycznie w uchwyt do telefonu a jeśli nie jest można dozbroić wysięgnik w samodzielne mocowanie z gwintem 1/4cala.

 

Ceny wysięgników sięgają od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, jeśli jednak zależy nam na wytrzymałości i długotrwałości w przypadku intensywnego użytkowania w sportach lepiej nie decydować się na najtańsze modele gdyż radość z nich jest zwykle krótkotrwała.


Różne systemy i adaptery
Wysięgniki w większości są wyposażone w gwint ¼ cala – takie gniazdo jest w większości aparatach fotograficznych, od kilku lat wraz z wejściem na rynek kamerek sportowych Go Pro, ich chińskich odpowiedników XIAOMI i innych, pojawił się również nowy standard mocowania. Obecnie nie ma to już dużego znaczenia ze względu na całą gamę adapterów które pozwalają nam zamocować kamerkę go  GoPro na zwykłym wysięgniku z mocowaniem ¼ cala jak również  zwykłą kamerkę z takim mocowaniem na wysięgniku dedykowanym tylko do kamerek GoPro.

W naszej ofercie znajdziesz wytrzymałe i odporne na słoną wodę monopody Xtreme w wersji 19 i 36 cali.

 

 

Monopod w wersji 19 cali znajdziesz TUTAJ
Monopod w wersji 36 cali znajdziesz TUTAJ